چمن مصنوعی تزئینی :

چمنهای مصنوعی تزئینی نقش آفرینی صنعت با الهام از طبیعت آئینه ای تمام نما از چمن طبیعی است. چمن تزئینی با قابلیت استفاده فراگیردر فضاهای سبز عمومی و خصوصی یاد آور مناظر پر طراوت بهاری در تمام فصول سال می باشد.
از چمن مصنوعی تزیینی می توان به عنوان مکمل فضاهای سبز طبیعی و درحاشیه درختچه ها و درختان پارکها ؛ نمای ساختمانها ؛ بلوارها ؛ پارکهای بازی و کودکستانها ؛ هتلها ؛ ویلاها ؛ رستورانها ؛ تراسها ؛ پاسیوها ؛ راهروها ؛ حاشیه استخرها ؛ دفاتر کار ؛ نمایشگاهها و . . . استفاده کرد.

حذف و کاهش بسیاری هزینه های آماده سازی ؛ کود ؛ بذر و کاشت زمین ؛ آبیاری و سیستم آبرسانی همچنین عدم نیاز به وجین و چمن زنی ؛ نگهداری و دفع آفات ؛ ترمیم واصلاح ؛ تجدید کشت و … از مزایای چمن مصنوعی تزیینی است.

از لحاظ اقتصادی با ۳۰% هزینه نگهداری سالانه و ۲۰% هزینه کل ( پس از ده سال) نسبت به چمن طبیعی برتری مالی دارد. همچنین مقاومت زیاد در مقابل عوامل جوی و قابلیت استفاده در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید برای مدت طولانی(۵ تا ۱۰ سال) باعث می شود تا در زمستان و تابستان منظره شاداب خود را حفظ کند.
چمنهای مصنوعی تزئینی قابل شستشو و نظافت است و از آ لودگی های چمن طبیعی 

آلودگیهائی مانند گرد و خاک و لجن و خزه و … ) عاری می باشد.

 

چمن مصنوعی فوتبالی :

بازی دوست داشتنی فوتبال که علاقمندان بیشماری را در جهان به خود جذب کرده ، صاحبان باشگاهها و دست اندرکاران ورزش را بر آن داشته تا جایگزین واقعی برای چمن طبیعی به لحاظ تحمل بیشتر زمین بازی در مقابل تعدد و ترافیک تیمها ، جلوگیری از اتلاف وقت برای بازسازی زمین ، قابلیت زمین برای بازی در برف و باران و پیش گیری از گل آلوده شدن سطح جمن ، انتخاب نمایند.

بازیکنان حرفه ای ، چمن استاندارد فوتبال را به ویژه هنگامی که فیفا نیز آن چمن را توصیه کرده باشد مورد استفاده قرارداده و ترجیح میدهند.

چمن مصنوعی استاندارد برای فوتبال و مناسب برای پوشش دیگر سطوح ورزشی مانند راگبی ، فوتبال آمریکایی و مینی فوتبال که از ترکیب الیاف مخصوصLSR (با قابلیت سرخوردن طبیعی) و گرانول شن و لاستیک برای ارائه بازی روان ساخته شده است.

این سیستم در مقایسه با سایرسیستمهای چمن مصنوعی مزیت های ذیل را دارا می باشد.

  • چرخش وجهش مناسب توپ بر روی سطح چمن .
  • جذب ضربات وارده به سطح به میزان استاندارد.
  • ایمنی بازیکن در هنگام بازی بر روی چمن .
  • کیفیت بالای زهکش آب های سطحی و زیرسطحی.
  • جلوگیری از سخت شدن سطح چمن.

سیستم چمن مصنوعی فوتبال (شنی و گرانول لاستیک) که مطابق با استانداردهای مورد تائید فیفا میباشد. مناسبترین سیستم چمن مصنوعی جهت بازی فوتبال است.

در این سیستم ایمنی بازیکنان حداکثر بوده و قابلیت نمایش مهارتهای فوتبال مانند دریبل ، تکل و … روی آن به بهترین وجه ممکن و میسر است.

چمن های مصنوعی با خاب کوتاه

از چمن های مصنوعی با خاب کوتاه در زمینهای مخصوص ورزش هایی چون هاکی ، تنیس ، کریکت ، بیس بال ، گلف و …. که در آنها بازیکن تماس مستقیم با سطح زمین ندارد ، استفاده میشود . بنابراین در این چمن ها اهمیت مسئله سایش به اندازه چمن های مورد استفاده در زمین فوتبال آنقدر زیاد نیست ، اما در عوض ویژگی های مربوط به انعکاس توپ و یکنواختی سطح از اهمیت بیشتری برخوردارند.
جالب است که اخیرا فدراسیون بین المللی هاکی زمین های دارای چمن های مصنوعی را تنها سطوح مورد تایید برای مسابقات هاکی اعلام نموده است . چمن های مصنوعی مورد مصرف در ورزش هاکی را مینوان بدون استفاده از پرکننده های شنی سیلیکونی نیز تولید کرد. امروزه این گونه چمن ها به جای پلی آمید اغلب از نخ های خام و یا تکسچره شده pe و pp و بسیار شبیه چمن های مصنوعی با خاب بلند ساخته میشوند.